Zasiłek chorobowy, nie tylko na czas choroby

Zasiłek chorobowy, nie tylko na czas choroby

Warto przeczytać

Wykaz forów Rodzaje składek i po co TO Ubezpieczenie chorobowe 2,45% podstawy wymiaru

Zasiłek chorobowy, nie tylko na czas choroby

 

Zasiłek chorobowy przysługuje osobie ubezpieczonej nie tylko wówczas, gdy jest chora i z powodu tej choroby nie może pracować. Są też inne sytuacje i okoliczności, w których ubezpieczony może skorzystać z przysługującego mu prawa do zasiłku chorobowego.

Z zasiłku chorobowego może skorzystać kobieta w ciąży, która jako tako nie jest chora, jednak uciążliwości związane z fizjologią ciąży utrudniają jej, a czasem wręcz uniemożliwiają kontynuowanie pracy zawodowej. Oczywistym jest, że prawo do zasiłku będzie przysługiwać kobiecie, jeśli istnieje ryzyko zagrożenia dla płodu.

Zasiłek chorobowy przysługuje także wtedy, gdy w stosunku do danej osoby została wydana decyzja o obowiązkowej kwarantannie i izolacji w toku postępowania, mającego na celu zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zatem jeśli ktoś miał kontakt z osobą, która zachorowała na poważną chorobę zakaźną, mimo że sam nie choruje, na czas izolacji przysługuje mu zasiłek chorobowy.

Na zasiłek chorobowy może liczyć także osoba, która zdecyduje się poddać leczeniu odwykowemu uzależnienia alkoholowego czy też uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Osoba, która pragnie zostać kandydatem na dawcę komórek, tkanek i narządów musi poddać się niezbędnym badaniom lekarskim. Na czas tych badań nie musi brać urlopu, za ten okres, jak i też za okres, w którym jest przeprowadzany zabieg pobrania komórek, dawcy przysługuje zasiłek chorobowy.

Oczywiście sam fakt, że dana osoba znajduje się w wymienionych okolicznościach, nie wystarcza by prawo do zasiłku nabyć. Oczywiście musi to być przede wszystkim osoba ubezpieczona. W pewnych sytuacjach wymagany jest także, aby człowiek ten posiadał odpowiednio długi okres ubezpieczenia chorobowego.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments