Założenie i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Założenie i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Warto przeczytać

Podatkowa księga przychodów i rozchodów umożliwia rozliczenia podatkowe z Urzędem Skarbowym. Kto może założyć taką księgę? Jak ją prowadzić?

Czym jest podatkowa księga przychodów i rozchodów (KPiR)?

Księga przychodów i rozchodów, w skrócie PKPiR lub KPiR, jest najczęściej wybieranym narzędziem służącym do bieżącej ewidencji księgowej. Służy ona do gromadzenia informacji o operacjach gospodarczych po dokonaniu transakcji. To tzw. uproszczona księgowość.

Do księgi przychodów i rozchodów wprowadza się dane o:
– przychodach ze sprzedaży
– zakupach towarów lub materiałów
– wydatkach związanych z działalnością

Kto może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Podatkowa księga przychodów i rozchodów może być prowadzona przez osoby fizyczne mające własną działalność gospodarczą, a także wybrane formy spółek – spółki cywilne, spółki jawne, spółki partnerskie.

Aby korzystać z KPiR, firma nie może przekroczyć rocznego limitu 2 mln euro przychodu netto ze sprzedaży swoich produktów i towarów oraz operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy.

Jak założyć podatkową księgę przychodów i rozchodów?

Księgę przychodów i rozchodów zakłada się na dzień 1 stycznia lub też w dniu rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Aktualnie nie ma potrzeby zgłaszania założenia księgi przychodów i rozchodów do Urzędu Skarbowego. Obowiązek ten został zniesiony z dniem 1 stycznia 2018 roku.

Zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów

Prowadzenie księgi przychodów i rozchodów może odbywać się w sposób tradycyjny albo elektroniczny i polega na zapisywaniu operacji gospodarczych w porządku chronologicznym.

Tradycyjna księga przychodów i rozchodów ma postać papierowej dokumentacji z wydzielonymi kolumnami, w których zapisuje się dane związane z operacjami.

Elektroniczna księga przychodów i rozchodów jest prowadzona w sposób podobny do tradycyjnej, przy czym dane zapisywane są w programie komputerowym. Jest to wygodniejsza i prostsza metoda prowadzenia KPiR.

Prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez biuro rachunkowe

Przedsiębiorca nie musi wypisywać samodzielnie swojej księgi przychodów i rozchodów. Może skorzystać z pomocy biura rachunkowego, którego specjaliści będą uzupełniali ją na podstawie dostarczanych przez niego dokumentów.

Zlecenie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w biurze rachunkowym pozwala nie tylko na zaoszczędzenie czasu na firmowych formalnościach, ale daje również pewność, że wszystkie operacje gospodarcze księgowane będą w sposób terminowy i prawidłowy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments