Polscy pracodawcy bardzo często narzekają na wysokie koszty pracy i podają ten fakt, jako główną przyczynę wysokiego bezrobocia w kraju.
Koszty pracy w Polsce-wysokie czy niskie?
Faktycznie, w Polsce zatrudnienie pracownika jest dość kosztowne. Chcąc zatrudnić kogoś na umowę o pracę przy płacy minimalnej wynoszącej niespełna 1300 zł netto trzeba jeszcze ponieść przeszło 700 zł innych kosztów.
Na koszty te składają się przede wszystkim wysokie składki ZUS z tytułu emerytury i renty. Oprócz tego trzeba opłacać składkę chorobową, zdrowotną, wypadkową, fundusz pracy i podatek dochodowy.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że są to nie wszystkie koszty jakie ponosi pracodawca. Płacić trzeba jeszcze zanim przyjmie się pracownika do pracy.
Trzeba mu stworzyć stanowisko do pracy oraz opłacić koszt badań wstępnych. Kolejne koszty to urlopy, zwolnienia, szkolenia zawodowe i szkolenia BHP, zakup odzieży roboczej i środków ochrony osobistej. Ponadto pracodawca musi w określonych porach roku zapewnić napoje pracownikom.
Dodatkowymi kosztami są także godziny nadliczbowe oraz praca w niedzielę i święta. Jak widać polski pracodawca, który chce zatrudnić pracownika musi wydać na niego niemałe środki pieniężne.