Czy można cofnąć przelew bankowy?

Czy można cofnąć przelew bankowy?

Prasóweczki

Czy można cofnąć przelew bankowy? Dzięki bankowym usługom internetowym możemy wysyłać przelewy z domu. Samodzielne zlecanie operacji musi jednak dużej dokładności. Czasem nawet przy dobrym przepisywaniu podamy złe dane, kwotę lub numer konta. Co zrobić, gdy zorientujemy się, że zatwierdziliśmy błędne zlecenie? Czy można cofnąć przelew? Jak odzyskać pieniądze dane na złe konto?

 

Błędny przelew – jakie są konsekwencje?

Często prowadzimy wiele przelewów szybko i w pośpiechu, by pieniądze szybko przyszły do oczekujących. Wówczas łatwo o pomyłkę. Potrafią więc żyć niepoprawne dane adresata, zbyt wysoka kwota przelewu lub źle przepisany numer konta. Każda z pomyłek wymaga innego podejścia także pewnie zawierać za sobą inne konsekwencje:

Błędne dane klienta

Wpisanie niepoprawnego imienia, literówka w imieniu, czy błędny adres odbiorcy przelewu to prawie szkodliwe pomyłki, jakie możemy osiągnąć. Banki weryfikują zlecenia tylko po numerze konta, więc przelew a tak zostanie przesłany do prawidłowej osoby (oczywiście, jeśli nie było pomyłki w punkcie konta).

Jedynym elementem są nowo powstałe rachunki. Kiedy uważa się nowe konto a planuje zasilić je tekstem z starego, należy dokładnie wpisać dane. Jeśli coś nie będzie się zgadzać, bank może odrzucić przelew.

Zbyt wysoka kwota przelewu

Czasem dodatkowe zero lub źle postawiony przecinek sprawia, że wysyłamy komuś sumę dziesięciokrotnie większą od zamierzonej (zamiast 500 zł możesz przesłać 5000 zł). W współczesnym sukcesie problem stoi się wiele dużo duży. Bank nie płaci za pomyłki użytkowników w niniejszej sprawy także pewnie nie zechcieć anulować zatwierdzonego przelewu. W współczesnym fakcie można jedynie zetknąć się z kontrahentem i poprosić o zwrot różnicy w ilościach.

Oczywiście, jeśli zatwierdzona wartość będzie szersza niż środki widoczne na twoim rachunku, przelew nie zostanie stworzony. W przypadku zbyt wielkich przelewów z chwilą przyszłą bogata w trybie natychmiastowym wybrać pieniądze z konta (tak żeby dostępna wartość była ciemniejsza od zleconej). Wówczas uniknie się realizacji zlecenia.

Zły numer konta bankowego

Błędny numer konta to najodpowiedniejszy problem. Oczywiście systemy bankowe są tak zrobione, by eliminować najczęstsze pomyłki. Jeśli wpisze się za mały czy za duży ciąg cyfr, okienko z raportem poinformuje o błędzie, lub przelew nie zostaje zrobiony i ktoś z banku umówi się spośród jego zleceniodawcą.

Brak w kolejności cyfr lub niskie ich wejście to obecnie zupełnie nowa rzecz. Pół biedy, jeśli zlecimy przekaz na oddzielne konto. Bank go nie zrealizuje lub wręczy transfer w czasie paru dni roboczych (czas oczekiwania może dzielić się w zależności od regulaminu, w poszczególnych bankach trwa ledwie dzień, w tamtych nawet ponad tydzień). Jeżeli jednak błędny numer jest skuteczny, to pieniądze trafią na cudzy rachunek. Systemy bankowe weryfikują tylko numery, więc nawet jeśli dane adresata wpiszesz poprawnie, a ciąg liczb nie będzie się zgadzał, to pieniądze otrzyma druga kobieta.

Cofnięcie przelewu – co wydawać?

Popełniliśmy brak w punkcie konta. Co teraz? Do kogo należy się zwrócić? W zależności od banku możemy zrobić:

anulowanie samodzielne z rządu bankowości internetowej – tanie w kilku bankach. Zwykle dotyczy tylko przelewów z chwilą przyszłą;
anulowanie przez infolinię – anulacja przez związek z konsultantem. Nie wciąż jest dodatkowa (szukaj danych w regulaminie banku), czasem zostaniesz odesłany do oddziału;
rozwiązanie w dziale – osobiste podpisanie odwołania transakcji.

Anulowanie przelewu – gdy jest możliwe, a gdy nie?

To, czy można cofnąć zlecony przelew, zależy od dwóch czynników:

regulaminu banku

Bank pewno nie pogodzić się na rozwiązanie przelewu, jeżeli w regulaminie jest przedmiot, że instytucja nie anuluje działań z chwilą bieżącą. Większość banków nie robi kłopotów z anulacją, jeśli przelew ma odroczoną datę płatności, nie stanowi więc zawsze regułą (znów zależy jedynie od regulaminu).

czasu, jaki minął od złożenia przelewu

Dzieli się te szybka reakcja. Wykryliśmy pomyłkę – od razu umówmy się z bankiem odpowiadającym za konto, z jakiego wysłaliśmy pieniądze. Jeśli sprawa nie została również zrealizowana (można się tego dowiedzieć, sprawdzając sesje Elixir banku, czyli tabele sesji przychodzących i idących), ważna ją otworzyć. Jednak jeśli pieniądze poszły już na czyjeś konto, z okresu naszego banku nie będzie się już dało nic zrobić.

Przelew na złe konto – jak odzyskać pieniądze i czyli zatem w ogóle możliwe?

Gdy pieniądze zostały już przelane na konto błędnego adresata, nie mamy dobra do reklamacji w banku. To my popełniliśmy błąd, nie instytucja. Oczywiście bank może zaoferować usługa w odzyskaniu pieniędzy i umówić się z bankiem, do jakiego poszedł przelew. Istnieje więc zawsze jedynie dobra opinia, nie obowiązek. Na siły zapisu Sądu Największego z grudnia 2008 roku, bank jest obowiązek wykonać zadanie zgodne z danym daniem i zasadami współżycia społecznego. Co świadczy, że do jego założeń nie należy odzyskanie błędnie zaadresowanych przez nas pieniędzy.

Jeśli bank pogodzi się pomóc, może przekazać do przypadkowego odbiorcy wezwanie do wypłaty na siły zasad kodeksu cywilnego, który prowadzi, że „każdy, kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść majątkową kosztem drugiej osoby, jest przymuszony do dania pomoce w krwi, a gdy to niemożliwe, do obrotu wartości”. Dla przypadkowo obdarowanego nazywa to obowiązek zwrotu pieniędzy (w rezultacie było więc bezpodstawne wzbogacenie się).

Zaproszenie do oddania wpłaty powinno zawierać kwotę podlegającą zwrotowi, termin odesłania sumy i numer rachunku osoby, która zamierza odebrać swój majątek. Zapewne nie jest gwarancji, że po wysłaniu wezwania odzyskamy swoje pieniądze. Jeśli osoba, która otrzymała błędny przelew, odwołuje się od zwrotu, można już tylko zgłosić sprawę do wniosku. W trakcie postępowania bank nie jest jednak cechą zaś nie ponosi żadnej odpowiedzialności.

Ile kosztuje cofnięcie przelewu?

Pomyłka że nas dużo kosztować, nawet jeśli przelew uda się anulować jeszcze przed wysłaniem do błędnego adresata. Bank za udzieloną pomoc może nabyć opłatę. Dodatkowa metoda jest wdrażana tylko z przyczyny osoby, która błędnie wpisała dane oraz potrzebuje zaangażowania pracowników firm. W zależności od banku za anulację zapłacimy od 20 do 30 zł. Niewątpliwie są banki, które anulują przelewy za darmo, wszystko zależy natomiast od podpisanego przez użytkownika regulaminu.

Jeżeli bank rozpocznie się usług w odzyskaniu już przelanych pieniędzy, policzy nam jeszcze bardzo. W zależności od instytucji potrafi żyć to ilość od 60 do 120 zł.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments